Zarządzenie nr 171/06
Zarządzenie nr 171/06
Wójta Gminy Krynki
z dnia 10 kwietnia 2006 r.
w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Krynki.
Na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2005r., Nr 236, poz 2008 ) oraz ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. ( Dz. U. z 2001r. Nr 62, poz.628 z późn.zm. ) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ustala się niniejszym wymagania, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwoleń na świadczenie usług w zakresie:
- odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i/lub,
- opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
- ochrony przed bezdomnymi zwierzętami
na terenie Gminy Krynki.
§ 2. 1.Zezwolenie na świadczenie usług, o których mowa w § 1 na terenie Gminy Krynki jest wydawane na wniosek przedsiębiorcy, który posiada środki techniczne odpowiednie do zakresu działalności, o którą się ubiega.
2. Wniosek o udzielenie zezwolenia na świadczenie usług z zakresu odbierania nieczystości stałych powinien zawierać:
a) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP),
b) określenie przedmiotu i obszaru działalności,
c) określenie środków technicznych, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności objętej wnioskiem,
d) informacje o technologiach stosowanych lub przewidzianych do stosowania przy świadczeniu usług w zakresie działalności objętej wnioskiem,
e) proponowane zabiegi z zakresu ochrony środowiska i ochrony sanitarnej planowane po zakończeniu działalności,
f) określenie terminu podjęcia działalności objętej wnioskiem oraz zamierzonego czasu jej prowadzenia,
g) przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinien określić sposób realizacji obowiązku ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów oraz opis selektywnego odbioru odpadów.
h) sposób selektywnej zbiórki surowców wtórnych " u źródeł", tj. bezpośrednio w gospodarstwie domowym lub firmie oraz sposobu jej udokumentowania . Przez surowce wtórne rozumie się : butelki PET , folie PE, papier,. szkło z opakowań.
§ 3. 1.Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
2. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez oczyszczalnię ścieków.
§ 4. 1.Nieczystości płynne mogą być wywożone wyłącznie samochodami asenizacyjnymi. Dopuszcza się samochody szczelne, czyste oraz oznakowane w sposób umożliwiający identyfikacje świadczącego usługi.
2. Przedsiębiorca prowadzący usługi wywozu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych zobowiązany jest wystawić dowód korzystania z jego usług z uwzględnieniem ilości, terminu wywozu, ilości i daty złożenia odpadu na wylewisku lub wysypisku.
§ 5. Przy świadczeniu usług należy przestrzegać przepisów obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krynki.
§ 6. Ustala się maksymalny poziom odpadów komunalnych ulegających ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowiskach odpadów:
a) do dnia 31 grudnia 2011 r. - do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,
b) do dnia 31 grudnia 2014 r. - do nie więcej niż 50% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,
c) do dnia 31 grudnia 2021 r. - do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,
w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.
§ 7. 1.Prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest obowiązany w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać Wójtowi Gminy Krynki wykaz właścicieli, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na odbieranie odpadów komunalnych, oraz wykaz właścicieli, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły. Wykazy zawierają: - imię i nazwisko lub nazwę oraz adres właściciela nieruchomości oraz adres nieruchomości.
2. Prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest obowiązany zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008) do sporządzania i przekazywania Wójtowi Gminy Krynki informacji dotyczących.
1) Masy poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych lub ilości i rodzaju nieczystości ciekłych z obszaru gminy Krynki w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy,
2) Sposób zagospodarowania poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych,
3) Masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów.
4) Masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji nie składowanych na składowiskach odpadów i sposobów lub sposobu ich zagospodarowania.
3. Prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych jest obowiązany w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać Wójtowi Gminy Krynki wykaz właścicieli, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, oraz wykaz właścicieli, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły. Wykazy zawierają: - imię i nazwisko lub nazwę oraz adres właściciela nieruchomości oraz adres nieruchomości.
§ 8. 1.Odmowa wydania zezwolenia może nastąpić w przypadku, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami lub nieczystościami płynnymi:
a) jest niezgodny z wymaganiami ustawy i przepisami odrębnymi,
b) mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska,
c) jest niezgodny z gminnym planem gospodarki odpadami.
§ 9. 1.Jeżeli przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie, nie wypełnia określonych w nim warunków, organ, który wydał zezwolenie, wzywa go do niezwłocznego zaniechania naruszania tych warunków. Jeżeli przedsiębiorca mimo wezwania nadal narusza te warunki, organ może cofnąć w drodze decyzji, zezwolenie bez odszkodowania.
2. Przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie zgłaszać Wójtowi Gminy Krynki wszelkie zmiany danych określonych w zezwoleniu.
§ 10. Wójt Gminy Krynki jest uprawniony do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzielonym zezwoleniem.
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega rozplakatowaniu w miejscach publicznych.
Wójt
Bogusław Marian Panasiuk